Wiseco Piston Kit - 0.25mm Oversize to 62.40mm - 2308M06225
2308M06225
Limited Supply: only 9 remaining
Save: 10%
Qty:
Free Ground Shipping (1 - 5 Days)
Description
Wiseco Piston kit
  • Contains: One Piston, Ring(s), Wrist Pin, Circlips
  • Bore: 62.25mm
  • Compression: STD
  • Piston Series: Pro-Lite
  • Ring Series: CD
    * Please note pistons and rings sold by bore size.
    * STANDARD and OVERSIZES are not indicated.
    *Actual Contents May Vary From Photo
    Wisecos wide range of oversize pistons increase the life of cast iron lined cylinders.
    CD Series Ring - Alloy Steel, Ferrox coated, chrome plated, internally notched
  • Product Series
    Application List
    YearsMakeModelApplicationNotes
    1999 - 2001Ski-DooFormula Deluxe 380 Fan
    1996 - 2000Ski-DooFormula S
    1998 - 1998Ski-DooFormula S Electric
    2002 - 2003Ski-DooGrand Touring 380 Fan
    2005 - 2006Ski-DooGSX 380 Fan
    2006 - 2006Ski-DooGTX 380F