Magnum Clear Coated XR Stainless Front Brakeline Kit - 50in. Total Length - SSC0601-50
SSC0601-50
Save: 5%
Qty:
Description
Manufactured with an enhanced construction for extreme braking response and durability
Available in stock and plus lengths with clear or black coated XR Stainless brake line
All fittings are highly polished and chrome plated
-3AN connections for easy installations
Exceeds all DOT FMVSS-106 Specifications
Made in the U.S.A.
NOTE: Some upper and lower ABS brake line kits are sold separately.
Product Series
Application List
YearsMakeModelApplicationNotes
2012 - 2014Harley DavidsonFLS Softail Slimnon ABS +6in.
2006 - 2006Harley DavidsonFLST Heritage Softailnon ABS +6in.
2000 - 2008Harley DavidsonFLSTC Heritage Softail Classicnon ABS +6in.
2001 - 2006Harley DavidsonFLSTCI Heritage Softail Classicnon ABS +6in.
2012 - 2014Harley DavidsonFLSTF Fat Boynon ABS +6in.
2010 - 2011Harley DavidsonFLSTFB Fat Boy Lonon ABS +10in.
2012 - 2014Harley DavidsonFLSTFB Fat Boy Lonon ABS +6in.
2006 - 2006Harley DavidsonFLSTI Heritage Softailnon ABS +6in.
2005 - 2014Harley DavidsonFLSTN Softail Deluxenon ABS +6in.
2005 - 2006Harley DavidsonFLSTNI Softail Deluxenon ABS +6in.
2008 - 2009Harley DavidsonFXCW Rockernon ABS +6in.
2008 - 2011Harley DavidsonFXCWC Rocker Cnon ABS +6in.
2000 - 2005Harley DavidsonFXD Dyna Super Glidenon ABS +10in.
2013 - 2017Harley DavidsonFXDB Street BobNon ABS with Mini Ape H Bar
2004 - 2005Harley DavidsonFXDI Dyna Super Glidenon ABS +10in.
2001 - 2005Harley DavidsonFXDL Dyna Low RiderNon ABS +8in.
2004 - 2005Harley DavidsonFXDLI Dyna Low RiderNon ABS +8in.
2011 - 2013Harley DavidsonFXS Blacklinenon ABS +10in.