Magnum Black Coated XR Stainless Front Brakeline Kit with Black Fittings - 54in. Total Length - SBB0601-54
SBB0601-54
Save: 5%
Qty:
Free Ground Shipping (1 - 5 Days)
Description
Manufactured with an enhanced construction for extreme braking response and durability
Available in stock and plus lengths with clear or black coated XR Stainless brake line
All fittings are highly polished and chrome plated, unless noted
-3AN connections for easy installations
Exceeds all DOT FMVSS-106 Specifications
Made in the U.S.A.
NOTE: Some upper and lower ABS brake line kits are sold separately.
Product Series
Application List
YearsMakeModelApplicationNotes
2012 - 2016Harley DavidsonFLD Switchbacknon-ABS +6in.
2012 - 2014Harley DavidsonFLS Softail Slimnon-ABS +8in.
2006 - 2006Harley DavidsonFLST Heritage Softail
2000 - 2010Harley DavidsonFLSTC Heritage Softail Classicnon-ABS +8in.
2001 - 2006Harley DavidsonFLSTCI Heritage Softail Classicnon-ABS +8in.
2012 - 2014Harley DavidsonFLSTF Fat Boynon-ABS +8in.
2012 - 2014Harley DavidsonFLSTFB Fat Boy Lonon-ABS +8in.
2006 - 2006Harley DavidsonFLSTI Heritage Softail
2005 - 2014Harley DavidsonFLSTN Softail Deluxenon-ABS +8in.
2005 - 2006Harley DavidsonFLSTNI Softail Deluxe
2008 - 2009Harley DavidsonFXCW Rockernon-ABS +8in.
2008 - 2011Harley DavidsonFXCWC Rocker Cnon-ABS +8in.
2008 - 2012Harley DavidsonFXDB Street Bobnon-ABS +6in.
2013 - 2017Harley DavidsonFXDB Street Bobwith Mini Ape H'Bar
2010 - 2017Harley DavidsonFXDWG Dyna Wide Glidenon-ABS +6in.