Magnum Black Coated XR Stainless Front Brakeline Kit wtih Black Fittings - 31in. Total Length - SBB1307-31
SBB1307-31
Limited Supply: only 3 remaining
Save: 12%
Qty:
Free Ground Shipping (1 - 5 Days)
Description
Manufactured with an enhanced construction for extreme braking response and durability
Available in stock and plus lengths with clear or black coated XR Stainless brake line
All fittings are highly polished and chrome plated, unless noted
-3AN connections for easy installations
Exceeds all DOT FMVSS-106 Specifications
Made in the U.S.A.
NOTE: Some upper and lower ABS brake line kits are sold separately.
Product Series
Application List
YearsMakeModelApplicationNotes
2008 - 2009Harley DavidsonFLHT Electra Glide StandardNon-ABS +12in.
2008 - 2013Harley DavidsonFLHTC Electra Glide ClassicNon-ABS +12in.
2008 - 2013Harley DavidsonFLHTCU Electra Glide Ultra ClassicNon-ABS +12in.
2008 - 2013Harley DavidsonFLHX Street GlideNon-ABS +12in.
2008 - 2009Harley DavidsonFLTR Road Glidenon-ABS +10in.
2011 - 2013Harley DavidsonFLTRU Road Glide Ultranon-ABS +10in.
2010 - 2013Harley DavidsonFLTRX Road Glide Customnon-ABS +10in.